„Az egyetem lényege a gondolat és a szólás szabadsága” – vallja Olle Schmidt svéd liberális politikus, aki Pelle Anita, az SZTE GTK Jean Monnet címet viselő docense meghívására érkezett december 3-án a Szegedi Tudományegyetemre.
- A világ minden táján megfordultam már különböző tárgyalótermekben. De a világ nem tárgyalótermekből áll, ezért jöttem el ma ide. Az egyetem lényege a gondolat és a szólás szabadsága. Amikor én diák voltam, társaimmal mindent megkérdőjeleztünk. Nem hittünk az aktuális hatalomnak. A felsőoktatási intézmények olyan fórumok, ahol bármilyen vitatémát fel lehet vetni – fogalmazott Olle Schmidt. A svéd liberális politikus az EP to Campus programban érkezett a Szegedi Tudományegyetemre Pelle Anita, az SZTE GTK docensének meghívására.
„EP to Campus” program
A program célja, hogy az EP korábbi tagjai megosszák szakértelmüket és tapasztalatukat az egyetemekkel. Így tett Olle Schmidt is, aki részt vett az ÁJTK Nemzetközi és Regionális Tanulmányok Intézete által működtetett EUROPE DIRECT Szeged Európai Információs Iroda által szervezett Integrációs Klub rendezvényen. Emellett órát is tartott az ÁJTK International Relations mesterképzésén.
- Nem a saját politikai ideológiámat szeretném népszerűsíteni az egyetemeken, hanem kíváncsi vagyok arra, mennyit tudnak a fiatalok az EU-ról. Sajnos tapasztalataim szerint kevésbé ismerik az intézményeket, még kevésbé az Európai Parlamentet – hallottuk a liberális politikustól, aki a ’90-es években járt már Magyarországon, Szegedre azonban most látogatott először. Megtudtuk: családtagjai között magyar rokonok is vannak, hiszen a húga egy magyar férfihoz ment feleségül. Első politikai emléke is Magyarországhoz kötődik: édesapja mutatott neki képet a budapesti Postahivatal előtt álló ’56-os forradalmárokról, majd megérkeztek az első magyar menekültek Svédországba. Akkoriban össze is barátkozott néhány magyar emberrel.
Szívügye: az európai egység védelme
- Mit tekint szívügyének? – kérdeztük. - Az európai egység megvédését – válaszolta és a Gazdaságtudományi Karon tartott sajtótájékoztatón is erre hívta fel az újságírók figyelmét. - Nagyon fontos, hogy megvitassuk, mi legyen Európa jövője, mert országokon belül és kívül is különböző álláspontok jelennek meg, de csak még több együttműködéssel tudjuk a kérdéseinket megválaszolni – fogalmazott.
Tanárnak készült
SZTEinfo
Fotó és szöveg: Bobkó Anna