Bezár

SZTE GTK Hírarchívum

ecodemia_kovacs_levente

Hét szűk esztendő után jön a fellendülés

Hét szűk esztendő után jön a fellendülés

2016. június 30.
2 perc

Kovács Levente a Magyar Bankszövetség főtitkára A magyar bankszektor európai összevetésben címmel tartott előadást a GTK Aulájában 2016. június 28-án.

Kovács Levente személyes hangú előadását a bankárszakma előnyeivel és hátrányaival kezdte, megosztotta benyomásait a bankárok megítéléséről, annak hátteréről. A bankszektor változásának, fejlődésének folyamatát a rendszerváltástól követhette nyomon a hallgatóság. A globális és speciális, hazai kihívások elemzése után a szektorra jellemző problémák és azok okai kerültek reflektorfénybe: a bankszektor és a gazdaságpolitika ciklikussága közötti eltérések, a gazdaságpolitika szabályozásának változásai és azok a menedzsment kérdések, amelyek az egész szektor működését befolyásolják (pl.: túlfűtöttség, költséggazdálkodás, tulajdonosi elvárások).

Kovács LeventeAz előadás nagy tanulsága volt a főtitkár prognózisa. A bankszektor hét szűk esztendejét fellendülés követi. Egyre több a nyereséges bank, és van esély rá, hogy az egész szektor nyereségessé válik. A Magyarországon működő lakossági bankok élmenyőzében egyre több a hazai tulajdonú pénzintézet, ami azonban nem csak örömre ad okot. A külföldi bankok tőkevonzó hatása ugyanis így az elvártnál kevésbé érvényesül.

A pozitív kilátások talán javíthatnak azon a képen, ami a magyar bankszektorról nemzetközi összehasonlításban kialakult: a visegrádi országok közül egyedül hazánk szerepel a nyugat-balkáni térség gazdaságaival egy csoportban a nem teljesítő hitelek és a hitelezés alakulása alapján. Az egyes országokban kivetett bankadók közti különbségek (bankadó / banki mérlegfőösszeg) alapján azonban hazánk dobogós – Európában a harmadik a bankadó mértéke.

Az Európai Unió bankjainak stratégiai kihívásait a főtitkár a következőképpen foglalta össze: a gazdaság/növekedés finanszírozása és az EU Egységes Piaca; pénzügyi szabályozás és felügyeleti tevékenység az EU-ban és Egységes Felügyeleti Mechanizmus az euróövezetben, a bankok digitális transzformációja és a reputáció helyreállítása.

Sok szeretettel várunk minden érdeklődőt az Ecodemia sorozat következő állomásán:

2016. június 30. (csütörtök) 17 óra, SZTE GTK Aula, (Szeged, Kálvária sgt. 1.)
Nagy Sándor, Szeged városfejlesztési alpolgármestere
A városfejlesztés új korlátai és lehetőségei - Szeged 2016

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

    Kapcsolódó hírek