sofi

Szegedi Tudományegyetem Sófi Alapítvány ösztöndíjasai 2015

2015. december 17.

A Szegedi Tudományegyetem Sófi József a Szegedi Tehetségekért Alapítványa 15 millió forint ösztöndíjjal ismerte el az egyetem legkiválóbb hallgatóinak teljesítményét.

Az ösztöndíjak értékét növeli, hogy 2008-ban az Oktatási és Kulturális Miniszter a repüléstudomány és rakétatechnika világhírű magyar tudósáról elnevezett Kármán Tódor díjjal ismerte el a Sófi Alapítvány munkáját, amely a társadalmi felelősségvállalás területén adható legmagasabb állami kitüntetés. A fiatal szegedi tehetségeket támogató tevékenységéért Sófi József 2007-ben megkapta a Szegedi Tudományegyetemért Mecénás díjat, 2011-ben az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar Mecénás díját, 2012-ben a Szegedért Alapítvány társadalmi-állampolgári díját, 2015-ben Szeged Város Közgyűlésének hivatalos kitüntetését, a Szegedért Emlékérmet.

A 2014-2015-ös tanévben kiírt, magas követelményeket tartalmazó 2 pályázati felhívásra 108 hallgató nyújtotta be pályázatát. Az alapítvány kuratóriuma a pályázatok értékelése után az egyetem tizenkét hallgatójának kiemelkedő tudományos és tanulmányi eredményeit jutalmazta ösztöndíjakkal. A díjakat a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar diplomaosztó ünnepségén, a József Attila Tanulmányi és Információs Központban az alapítvány Díszvendége, Makk Károly, Kossuth-díjas Filmrendező, Prof. Dr. Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem Rektora, az alapítványt támogató cégek és a kuratórium vezetői adták át 2015. július 5-én.

A GTK-ról két hallgató Schuszter Tamás és Mátyus Ákos (különdíj) nyerte el a Sófi Alapítvány ösztöndíját.

Schuszter Tamás 200.000 Ft ösztöndíj

SZTE, Gazdaságtudományi Kar (GTK) II. MA Pénzügy szakos hallgató

Tudományos tevékenység helye:

SZTE, GTK Pénzügyek és Nemzetközi Gazdasági Kapcsolatok Intézete

Kutatási témák: Az USA Aid for Trade politikája. A kelet-közép európai devizák és a svájci frank kapcsolata.

Témavezetők: Dr. Udvari Beáta Egyetemi adjunktus

Dr. Kiss Gábor Dávid Egyetemi adjunktus

Tudományos eredmények:

1. Tudományos közlemények

1./a. Nemzetközi folyóiratokban megjelent közlemények

Prague Economic Paper (2015): The Euro Crisis and Contagion among Central and Eastern European Currencies: Recommendations for Avoiding Lending in a Safe Haven Currency such as CHF, 6. évf., befogadó nyilatkozat – novemberi/decemberi megjelenés! SSRN honlap: http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=2551826 Web of Science adatbázisba való bekerülés a megjelenés időpontjában (Impakt faktor [0,208]: http://www.vse.cz/pep/)

1./b. Magyar folyóiratokban megjelent közlemények

Külgazdaság (2013): Az USA Aid for Trade politikája, 57. évf., 48-82.o.

Hitelintézeti Szemle (2014): Az együttmozgás vége – a kelet-közép európai devizák és a svájci frank kapcsolata, 13. évf., 78-97.o.

Pénzügyi Szemle (Public Finance Quarterly) (2014): Miben különböznek a devizaalapú hitelek devizái?, 2. évf., 204-223.o.

GTK-Műhelytanulmányok: Egy érdek két irányból, vagy egy irányból két érdek? az USA segélyezési politikája, 161-193.o. ISBN: 978-963-306-300-2

2. Konferencia előadások:

2./a. Külföldi konferenciákon tartott előadások

14. Nemzetközi Pénzügyi és Banki Konferencia (14th International Conference on Finance and Banking): Financial Regulation and Supervision in the After-crisis Period címmel, angol nyelvű, Ostrava (Csehország), 2013.10.16-17. Az előadás címe: The Euro Crisis and Contagion Among CEE Currencies

2./b. Hazai konferenciákon tartott előadások

Nemzetközi tudományos konferencia: Felelős társadalom, Fenntartható gazdaság (Social Responsibility, Sustainable Economy) címmel, magyar nyelvű, Sopron 2013.11.13. Az előadás címe: Aid for Trade és ODA – Az USA segélyezési politikájának empirikus elemzése, Nemzetközi tudományos konferencia: XIII. EACES Biennial Conference címmel, angol nyelvű, Budapest, 2014.09.4-6., Az előadás címe: Is it still possible to increase interest rates in the Eurozone?

4. Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) eredmények

XXXI. OTDK Közgazdaságtudományi szekció, Világgazdaság, globalizáció – világgazdasági problémák tagozat I. helyezés. A dolgozat címe: Egy érdek két irányból vagy két irányból egy érdek? – az USA segélyezési politikája

Az OTDK dolgozatra hivatkozik Dr. Udvari Beáta: Az Európai Unió nemzetközi fejlesztéspolitikája: a kereskedelempolitikai eszközök eredményessége című könyvének 46. oldala. (Könyv: JATE Press kiadó, 2013, ISBN:978-963-315-149-5)

5. Helyi TDK eredmények

TDK: II. helyezés (2012)

TDK: országos versenyre továbbküldött (2014)

Egy félévre vetített hagyományos tanulmányi átlaga: 4,94

Nyelvvizsga: német felsőfokú nyelvvizsga, angol középfokú nyelvvizsga

Ösztöndíjak és egyéb elismerések: Sófi Különdíj 2013-2014, Köztársasági Ösztöndíj 2014-2015, Discipuli Pro Universitate Díj 2014, SZTE Talent Ösztöndíj, Bronz fokozatú SZTEhetségpont tagság 2013, SZTE Talent Ösztöndíj, Bronz fokozatú SZTEhetségpont tagság 2014, Pénzügy-számviteli tutor/demonstrátor: 5 félév, Pénzügy-számviteli tutor/demonstrátor: 5 félév, Vállalati pénzügyi demonstrátor: 4 félév, Nemzeti Tehetségprogram Kiemelkedően tehetséges hallgatók ösztöndíja, Kiemelt tanulmányi ösztöndíj, Kalkulusból kiváló díj, Dékáni elismerő oklevél, CFA Institute Research Challenge – Közép-Európai régió III. helyezet

Mátyus Ákos 50.000 Ft különdíj

SZTE, Gazdaságtudományi Kar (GTK) II. MA Közgazdálkodás és közpolitika szakos hallgató

Tudományos tevékenység helye:

SZTE, Állam-és Jogtudományi Kar (ÁJTK) Politológiai Tanszék

Kutatási témák: Vajdasági magyar pártok 1990 után. Magyar nemzetpolitika jelene és múltja. Vajdaság a magyar kormányok tükrében.

Témavezető: Dr. Löffler Tibor Egyetemi docens