Bezár

SZTE GTK Hírarchívum

MOL Nyrt. Oklevél

A GTK korábbi hallgatója vehette át az SZTE Alma Mater Díjat

A GTK korábbi hallgatója vehette át az SZTE Alma Mater Díjat

2015. április 01.
4 perc

A XX. SZTE Tavaszi Állásbörze megnyitóján 10. alkalommal adták át ma az Alma Mater Díjat, amelyet az értékelési szempontok alapján idén a Mol Group nyert el.

Az elismerést a cég képvisleetében Szakál Tamás Kutatás-Termelés MOL igazgató vette át Prof. Dr. Szabó Gábor rektortól és Dr. Görög Márta Alma Mater vezetőtől.

Az SZTE Gazdaságtudományi Karán végzett MOL igazgató a Szegedi Tudományegyetemmel való szoros együttműködést és a támogatást részükről öncélúnak is tartja, ugyanis úgy látja, saját előrehaladásuk szempontjából is fontos, hogy az egyetem kiváló későbbi munkatársakat képezzen vállalatuk számára.

A Szakál Tamással az SZTE-hez való kötődésével kapcsolatban készítettünk interjút.

Hogyan került a Szegedi Tudományegyetemre?

Alapvetően nem szegedi vagyok Jászberényben születtem. Az első, olajmérnök szakomat a Miskolci Egyetemen végeztem, ezt követően számos helyen dolgoztam az országban, főleg a keleti régióban, például Hajdúszoboszlón, Szeghalmon Kardoskúton, ahonnan Szegedre kerültem. Hosszú éveken keresztül az algyői üzemben volt munkám, és ismeretségek alapján, a város szépsége miatt döntöttem úgy az akkor alapított családommal, hogy itt fogunk maradni Szegeden, itt képzeljük el a jövőnket. Az, hogy a 2000-es évek elején felvettek az SZTE közgazdász képzésére, egy nagyon régi álmom beteljesülése volt, ha azt lehet mondani, egy magam előtti presztízskihívás elégtétele, ugyanis mindig szerettem volna közgazdaságtant tanulni, viszont korábban nem igazán volt komoly lehetőségem erre. Miután elhelyezkedtem a MOL-nál dolgozni, akkor döntöttem úgy, hogy ki fogom próbálni magam a közgazdaságtudományokban is, és el is végeztem ezt a képzést az egyetemen.

Milyen értéket közvetített az Ön számára az egyetem?

Ami számomra feltétlenül értéket képvisel az egytemen tanultakból, az az, hogy mindezek által viszonylag hamar vezetői pozíciókat kaptam a MOL-on belül, aminek nagyon örültem, különösképpen akkor, amikor egy leányvállalati vezetői pozíciót nyertem el. Akkor jöttem rá, hogy az SZTE-n tanult közgazdaságtan, pénzügyek, számvitel, egyéb vállalati irányítással kapcsolatos tantárgyak mennyire fontosak és ezek az ismeretek mennyit segítenek is, mennyire megkönnyítik a napi munkámat vállalatvezetőként. Azt gondolom, hogy ha valaki tényleg ilyen karrierre vágyik, akkor az erős szakmai tudás, a végzettség mellett okvetlenül fontos, hogy ilyen típusú ismereteket is megszerezzen. Mindehhez az SZTE rendkívül alkalmas helyszínt, közeget, minőségi oktatást tudott nekem nyújtani, amiért azóta is csak hálás tudok lenni.

Mit javasolna a jelenlegi vagy a végzett hallgatóknak, hogyan kezdjék el építeni karrierjüket?

Így utólag, a partvonalon könnyebb beszélnem, de hadd idézzem egy régi tanáromat, aki azt mondta nekünk még Miskolcon az olajmérnök képzés alatt, hogy az egyetemen tanult ismereteknek valószínűleg a felére sem lesz szükségünk, de amíg tanuljuk őket, addig nem tudjuk, hogy melyik az a fele, amit nem fogunk használni. Ha ezt az ideológiát, gondolatot akarom követni, akkor mindenképpen azt javaslom, és különösképpen kérem az itt hallgató, leendő kollégáktól, hogy sokat tanuljanak. Ne azért tanuljanak, hogy valamit tanuljanak, hanem, hogy valamit megértsenek. Ha valamit megértünk, akkor tudni is fogjuk, akkor nem kell becsukni a szemünket és magunk elé képzelni a tankönyvet. Ha valamit értünk, akkor azt bármikor, álmunkból felébresztve is el tudjuk mondani. Ez nagyon fontos, mert a későbbiekben, amikor bekerülnek az iparba vagy bármilyen munkakörülmények közé, akkor fognak rájönni, hogy nem a definíciók ismerete kell, hanem a józan paraszti ész, a fizikai megértése a folyamatoknak, ami nélkül senki nem fog boldogulni. Ha valaki kellőképpen el tudja sajátítani ezt a fizikai, logikus gondolkodásmódot, akkor nagyon könnyen érvényesül majd a szakmájában. Az egyetemről kikerülve kinek mit javaslok: azt, hogy próbálják meg minél gyorsabban eldönteni, hogy mit szeretnének csinálni és mindenképpen olyat válasszanak, amitől ők boldogok lesznek. A mai materialista világban a pénz nagyon fontos, én nem kétlem, ugyanakkor a harmóniát az fogja megteremteni, hogy egy jobb munkahelyen, jobb légkörben az emberek olyan munkát végezzenek, amitől ők boldogok tudnak lenni. Nem szabad félni attól, ha valaki annyira karrierista, hogy mindenképpen vezetővé akar válni, és azt sem szabad eltitkolni, ha valaki ezt nem akarja, inkább maradna szakértő, specialista, hisz mindkét fajta kollégára szükség van. Mindenkit arra motiválnék, hogy időben döntsön, igyekezzen ennek megfelelően terelgetni, menedzselni önmagát. Még egyszer hadd hangsúlyozzam, hogy a józan paraszti ész, ami azt gondolom, hogy a mai világban nélkülözhetetlen.

Készítette: Vass Viktória

További információk és képek az SZTE Alma Mater oldalán érhetők el.

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

  • *
    jan
    27
    Helyszín: 6722 Szeged, Kálvária sugárút 1.
    09:00 - 13:10
    Helyszín: 6722 Szeged, Kálvária sugárút 1.
    09:00 - 13:10

Kapcsolódó hírek

Készítő