Pénzügyi kultúra vizsgálat a GTK-n
Hogyan ismerhető meg a pénzügyi kultúra? Mit tehetünk a pénzügyi kultúra fejlesztése érdekében? Szervezeteknek is van pénzügyi kultúrája, vagy csak személyeknek?
Sokan tudnak keveset
A Gazdaságtudományi Kar kutatócsoportja az Econventio Kerekasztal Közhasznú Egyesülettel együttműködésben 2011 óta vizsgálja a fiatalok pénzügyi kultúráját. Az évente tízezernél több középiskolás részvételével megvalósuló kutatás eredménye, hogy átfogó képet kaphatunk a jövő nemzedékének pénzügyi ismereteiről és készségeiről. 2014 óta a GTK-n kidolgozott módszertannal a középiskolások pénzügyi kultúrája mellett az egyetemisták és a vállalkozások pénzügyi kultúrájának mérése is megtörténik, ezernél több vállalkozás részvételével.
A kutatás másik fókusza, a vállalkozások esetében a pénzügyi kultúra nehezen definiálható, hiszen nem személyekről, hanem szervezetekről van szó: pénzügyi kultúra alatt ekkor azon szokások, attitűdök összességét értjük, amelyek befolyásolják a döntési folyamatokat. Az információgyűjtés, az információrendszerezés és a döntés megszületése körüli attitűdök összességé adja a pénzügyi kultúráról alkotott képet.
Milyen kérdések szerepelnek a pénzügyi kultúrát felmérő kérdőíven? Lássunk egy példát: Ha van egy megtakarításom, ami 1% százalék kamatot hoz, de 2 % az infláció, akkor több vagy kevesebb megtakarításom marad? Erre a kérdésre nemzetközi átlagban a válaszadók 75%-a tud helyesen válaszolni. A vállalkozói minta a Dél-Alföldön és országos esetben is 80-82%-os helyes válaszadási arányt hozott, ami magasabb ennél az átlagnál. A középiskolások 50-55%-a, a megkérdezett egyetemisták 65%-a tudja a helyes választ, amihez képest a vállalkozók 80-82% jó eredmény. Viszont ha arra gondolunk, hogy a válaszadóink aktív vállalkozók, akkor az elvárásaink magasabbak. A különböző korcsoportok eredményeinek összehasonlításából mindenesetre kiviláglik, hogy számolási készségek hiányosságait nem orvosolja az idő.
A pénzügyi kultúra kutatásának eredményei a közoktatásban jelennek meg, másrészt a vállalkozók számára összeállított kutatási jelentésekként látnak napvilágot.
Legfontosabb publikációk, cikkek, tanulmányok
A kutatócsoport tagjai
- Dr. Kovács Péter
- Dr. Kosztopulosz Andreász
- Dr. Kiss Gábor Dávid
Kutatásvezető
Kulcsszavak
- pénzügyi kultúra,
- pénzügyi önismeret,
- pénzügyi tudatosság,
- pénzügyi információforrások,
- tervezés,
- döntés