Dr. Halmosi Péter
Önkormányzati gazdálkodás témaköréből
Az alábbi szakdolgozati kutatások célja egy adott népességű település feladat-forrásszerkezetében rejlő ellentmondások elemzése. A költségvetés helyzetének elemzésén túl vizsgálni fogjuk a helyi politikai döntéseket, feltárva az esetleges szabályozási problémákat.
A dolgozatok elméleti hátterét a közfeladatok centralizációjával-decentralizációjával kapcsolatos kérdések, továbbá a hitelfelvétel-, csőd szabályozásával, költségvetési ciklusokkal, politikai rendszerek működésével és problémáival kapcsolatos elméletek alkotják. A dolgozat megírásához össze szükséges gyűjteni a csőd bekövetkezése előtti időszak főbb pénzügyi jelentésein túl (pl. government revenue report) a helyi gazdasággal, illetve a pénz- és tőkepiacokkal kapcsolatos elemzéseket. A kutatás célja a csődből való kilábalás hosszú távú feltételeinek feltárása.
A téma feldolgozása erős (felsőfokú szint közeli) angol nyelvtudást igényel. Az alábbi témákra 1-1 fő jelentkezhet.
- San Bernardino (California) város önkormányzatának csődjéhez vezető okok és a csőd tanulságai. (2 millió fő)
- Puerto Rico szövetségi állam csődjéhez vezető okok és a csőd tanulságai
- Stockton (California) város önkormányzatának csődjéhez vezető okok és a csőd tanulságai (300.000 fő)
- Detroit (Michigan) város önkormányzatának csődjéhez vezető okok és a csőd tanulságai (650.000 fő)
- Central Falls (Rhode Island) város önkormányzatának csődjéhez vezető okok és a csőd tanulságai (20.000 fő)
Államháztartástan témaköréből
A szakdolgozatok célja az idősödésnek a nyugdíjrendszerekre gyakorolt hatásának tanulmányozása. A demográfia, munkaerőpiac folyamatain keresztül vizsgálandóak a korábbi időszakok reformjai, illetve más országok nyugdíjreformjai. A dolgozat készítése során feldolgozásra kerülnek a folyóiratcikkek mellett az OECD-nek a témakörhöz kapcsolódó releváns jelentései.
A téma feldolgozása jó (középfokú szintet meghaladó) angol, esetleg francia nyelvtudást igényel. Az alábbi témákra 1-1 fő jelentkezhet.
- Idősödés és nyugdíjrendszer gazdasági kapcsolatai a fejlett országokban
- A 2008-as gazdasági válság hatása a nyugdíjrendszerek fenntarthatóságára