Mit jelent a duális képzés?
A duális képzésben az SZTE GTK-n tanuló nappali tagozatos hallgató vállalja, hogy tanulmányai mellett minősített partnerszervezetnél a képzési idő alatt gyakorlatot végez. Ennek eredményeként munkatapasztalatot szerez, szakmai kompetenciáit pedig már a képzés alatt megerősíti. A partnerszervezetek ezáltal kinevelik a jövőbeli munkavállalóikat, akik a diploma megszerzését követően azonnal teljes értékű munkavállalók lehetnek.
Mi történik a partnerszervezetnél?
A partnerszervezetek a duális képzésben az SZTE GTK-val egyeztetett képzési terv (Egyeztetett Duális Képzési Program) alapján saját igényeik szerint mentor vezetésével képzik a hallgatót, és profiljuknak megfelelően támogatják, gyakorlati ismeretekkel bővítik, kiegészítik a hallgató intézményi képzését. A duális képzési partner félévente írásban értékeli a hallgató teljesítményét.
Hogyan lehet részt venni a duális képzésben?
A duális képzésre való jelentkezést követően a partnerszervezetek saját igényeik alapján végzik a hallgatók előzetes kiválasztását szakmai elbeszélgetésekkel. Ezek a szakmai interjúk jellemzően a képzésre való bekerüléshez szükséges felvételi elbeszélgetések után zajlanak (általában júliusban-augusztusban, illetve keresztféléves kezdés esetén decemberben-januárban). A duális képzési formára kiválasztott jelentkezőknek az általános felsőoktatási felvételi eljárás keretében felvételt kell nyerniük a képzésre.
Hogyan valósul meg a duális képzés?
A duális képzésben részt vevő hallgató az adott félév szorgalmi időszakát normál tanrend szerint végzi. Ezt követően vagy ezzel párhuzamosan vesz részt a duális képzési gyakorlóhelynél történő oktatásban és gyakorlati ismeretek elsajátításában, a tanrendet és az intézményi jelenlétet nem sértve. A hallgató által a duális képzési gyakorlóhelyen töltött idő el kell, hogy érje a szorgalmi időszak napjainak legalább 75%-át, ezen a képzésen ez a 4 szemeszter alatt összesen minimum 210 nap. Hogy a hallgató milyen ütemezésben teljesíti ezt, az a partnerszervezet igényein is múlik, azonban az SZTE GTK Pénzügy mesterképzési szakán a 14 hetes szorgalmi időszakok és a 6 hetes vizsgaidőszakok alatt a részidejű vállalati gyakorlati képzés, míg a nyári időszakban (8 hét) a teljes idejű gyakorlati képzés javasolt.
Díjazás
A hallgató a duális formában folytatott teljes mesterképzési időszak alatt munkavégzésre irányuló szerződéses jogviszonyba kerül a duális képzési gyakorlóhellyel. A duális képzésben részt vevő hallgatót díjazás illeti meg egész évben, a duális formában folytatott teljes képzési időre vonatkozóan, melyet a fogadó duális képzési gyakorlóhely folyósít. Ennek összege jelenleg legalább a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) hatvanöt százaléka. A duális képzésben kapott díjazás a mindenkori minimálbér havi összegéig adómentes (Szja tv. 1. melléklet, 4.12.1. b) pontja). A biztosítás nem terjed ki a hallgatói munkaszerződés alapján létrejött jogviszonyra (Tb tv. 11. §. (2) b) pontja). A hallgatói munkaszerződésben is rögzített díjazásból (annak összegétől függetlenül) egyéni járulékokat nem kell vonni.