Német diploma szegedi közgazdászoknak

2016. május 20.

Együttműködési megállapodás a FernUniversität in Hagen és az SZTE között

Az SZTE Gazdaságtudományi Kar hallgatói kurzusok beszámításával szerezhetnek államilag elismert, németországi diplomát, a hageni egyetem hallgatói pedig magyarországi végzettséget - az erről szóló együttműködési megállapodást Prof. Dr. Ada Pellert és Prof. Dr. Szabó Gábor rektorok írták alá 2016. május 19-én, a budapesti Német Nagykövetségen.

A FernUniversität in Hagen és a Szegedi Tudományegyetem közötti együttműködés a két egyetem gazdaságtudományi képzésein tanuló hallgatókra vonatkozik. Azaz a szegedi Gazdálkodási és menedzsment alapszakon tanulóknak lehetőségük van a hageni Közgazdasági alapszakon kurzusaik beszámításával tanulni, emellett a Vállalkozásfejlesztés mesterszakon tanuló szegedi közgazdászok meghatározott kurzusait elfogadja a német egyetem a Közgazdasági és a Nemzetgazdasági szakjain. A kurzusok beszámításával természetesen a német hallgatók is élhetnek a szegedi képzések elvégzése során.

A Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Kara 2014-ben a Páviai Egyetem Közgazdaságtani és Gazdálkodási Intézetével, majd az École de Management de Normandie-val kötött megállapodást oktatási együttműködésről, amelynek értelmében a GTK-n Nemzetközi gazdaság és gazdálkodás mesterszakon tanulók két szegedi szemeszter után két szemesztert Olaszországban, illetve Franciaországban tölthetnek – és így a szegedi diploma mellett olasz, illetve francia, államilag elismert közgazdász végzettséget szerezhetnek.

A Hageni Távegyetemmel kötött megállapodás értelmében a külföldi tanulmányok a mesterszakosokon kívül mostantól a Gazdálkodási és menedzsment alapszakon tanulóknak is elérhetőek lesznek. Az SZTE GTK képzéseinek népszerűségében közrejátszik a kettős diplomák kínálta lehetőség: hiszen az államilag elismert külföldi diploma kitűnő ajánlólevél a közgazdászoknak.

A FernUniversität in Hagen a német felsőoktatás első és egyetlen állami távegyeteme, amely 1975 óta működik. Jelenleg 77.000 hallgatója van. Bár az egyetem székhelye, Hagen, Észak- Rajna-Vesztfália tartományban van, a képzések a világon bárhonnan végezhetőek. A hallgatók a tananyagot postai úton, papír alapon kapják. A kapcsolattartás az egyetemmel virtuális, a vizsgákat a legközelebb lévő központban lehet letenni: Magyarországon ez a Budapesti Németnyelvű Távtanulási Központ. A FernUni térben és időben rugalmas képzésein államilag elismert, német diploma szerezhető, melyet nagyra értékel a német munkaerőpiac és a Magyarországon aktív német befektetők közössége. A két egyetem kooperációjával a képzések összehangolhatóak, párhuzamosan végezhetőek, de a feltételek a már diplomával rendelkezőkre is érvényesek. A távegyetem ösztöndíjai segítségével pedig akár térítésmentesen is elvégezhető a német nyelvű képzés.